Aj staršie deti potrebujú odpočinok

06.10.2014 13:56

Rodičom 
Zaujalo nás

Aj staršie deti potrebujú odpočinok

Spať či nespať. Mnoho mamičiek rieši dilemu, či dať dieťatko spať keď vyzerá, že už spánok nepotrebuje. Spýtali sme sa na to psychológa a spánkového experta.

Na denný spánok nedali dopustiť napríklad aj veľkí myslitelia či vedci. Vraj im pomáhal v geniálnych myšlienkach. Medzi aktívnych denných „spáčov“ patrili napríklad Winston Churchill či Albert Einstein. Einstein si denný spánok dopriaval napriek tomu, že v noci spal sladko celých 10 hodín. 
Deti od 2 do 6 rokov však spánok často odmietajú. Ako ich teda  presvedčiť, že z nich spánok môže spraviť génia? 

Prečítajte si pár tipov, ako naučiť staršie deti odpočívať.

Spať či nespať
Mnoho mamičiek rieši dilemu, či dať dieťatko spať keď vyzerá, že už spánok nepotrebuje. Spýtali sme sa na to psychológa a spánkového experta. „Je možné, že v každej krajine je to iné. U nás, vo Veľkej Británii, po treťom roku dieťaťa na poobedňajšom spánku nebazírujeme, ak dieťatko v noci spí nepretržite aspoň 11,5 hodiny. Vtedy je dostatočne odpočinuté. Ale aj v takomto prípade si dávame záležať aspoň na každodennom odpočinku. To znamená spomaliť, čítať si v posteli, proste odpočívať v tichu a prítmí. To potrebuje nielen každé dieťa, ale aj dospelí,“ tvrdí Andrew Mayer. Ako teda naučiť deti relaxovať?

Kľúčom je trpezlivosť
Je prirodzené, že staršie detičky od 2 do 6 rokov sa voči poobedňajšiemu spánku búria. Z viacerých dôvodov. Boja sa, že o niečo prídu, že niečo zaujímavé nestihnú, majú pocit, že spánok je len pre bábätká a podobne. Ak ich chcete znovu naučiť spať či odpočívať, chce to trpezlivosť a vytrvalosť. Je to rovnaké ako u dospelých. Ak sa rozhodneme, že z ničoho nič začneme športovať, chce to čas a hlavne pravidelnosť. Ak porušíme naše predsavzatie, je pravdepodobné, že sa za rok opäť pristihneme pritom, že vôbec necvičíme. Ak naopak vydržíme aspoň mesiac pravidelne športovať, zrazu si zvykneme nielen my, ale aj naše telo. A bude to očakávať. Jednoducho si nastavíme režim. Tak ako to je u detí. Čím pravidelnejšie a dlhšie opakujete jednu vec, tým máte vyššiu šancu, že sa to stane jeho prirodzenou potrebou.
Ak nezaspí, naučí sa aspoň, že je čas, kedy treba spomaliť. Jeho biologické hodiny sa nastavia nanovo a skutočne v rovnakú hodinu bude unavenejšie. Niekedy to trvá týždeň, inokedy aj mesiac.  A napriek tomu, že niektoré deti sa veľmi ťažko dávajú spinkať a rodičia protestujú, že aj keď nespia sú šťastné a plné energie, naučiť dieťa zastaviť sa počas dňa a relaxovať je to najlepšie, čo mu do nášho uponáhľaného sveta preplneného informáciami môžete dať.
Najlepším uspávačom je spoločný spánok
Niektoré deti budú ostro protestovať proti popoludňajšiemu spánku. „Ten je len pre bábätká.“ „Ja už som veľká, nechcem spinkať.“ Vtedy je dobré vôbec spánok spánkom nenazývať. Miesto toho dieťatku vysvetlite, že je čas odpočinku. Aj dospelí ľudia odpočívajú, aby mali dosť sily na zvyšok dňa a vymysleli veľa zaujímavých nových vecí. Dajte mu príklad. Ideálne seba. Detičky najlepšie zaspávajú v prítomnosti matky. Alebo uveďte príklad babičky s dedom, ak poobede spávajú. Alebo aj psíkov na záhrade či mačičky. Všetci si dávajú denný odpočinok.  V zahraničí ho nazývajú aj „čas ticha.“ Vtedy sa nehráme nahlas, nebeháme, nekričíme, nepúšťame hracie hračky. Dajte dieťatku do postele knižku alebo obľúbenú hračku, ktorá nesvieti ani nehrá.
Ak si však samé oddýchnete, je to tá najlepšia vec, ktorú pre seba môžete mimochodom urobiť. Denný spánok sa síce u dospelých veľmi nenosí. „Nemám čas.“ Znie odpoveď. Tí najväčší vedci dodnes odpočívajú aj cez deň. Vedia, že dať telu krátku prestávku znamená ho nabudiť k lepšej aktivite. Niekedy stačí 15 minút s vyloženými nohami. Skúste to popoludní s dieťaťom. Keď sa mu nastavia biologické hodiny, je možné, že vás bude potrebovať stále menej. Možno len prvých 5 minút a potom môžete ísť robiť tie najneodkladnejšie veci. Ak sú skutočne také neodkladné...
Správne prostredie robí zázraky
Staršie deti vedia presne, že keď je svetlo, tak sa hrá a keď je tma, tak sa spí. Aj ich spánok môže byť preto cez deň slabší ako spánok bábätiek. Vyruší ich každé šuchnutie, štekot psa či hlasy ľudí na ulici. Niekedy im stačí aj malý podnet. Často majú pocit, že spánkom im utečie veľa zábavných vecí. Preto je dobré prispôsobiť tomu aj prostredie k spánku.
Dobre vyvetraná izba
Tmavé závesy
 – navodia atmosféru spánku, navyše zakryjú zaujímavé dianie na ulici, ktoré môže deti cez okno lákať.
Hračky poukladané v nedohľadne - hračky vo vzdialenosti očí dieťatka sú najväčším „budičom“. Preto je najlepšie skladovať ich v skrinkách alebo košíkoch za posteľou. Poprípade na miestach, kde na ne z postieľky nedovidia.
Biele šumy – cez deň je naokolo príliš veľa zaujímavých zvukov. Tým skôr, ak bývate v panelovom dome, kde sú steny priam z papiera. Preto je dobré použiť rušiče hluku. Sú nimi takzvané biele šumy. Teda monotónny, jednotvárny zvuk, napríklad vysávač, fén, dážď, sprcha, pračka a podobne. Nemusíte kvôli tomu hodinu v byte vysávať. Na internete nájdete všetky možné podobné zvuky.Spánková hra
Staršie deti sú veľmi hravé a často rady súťažia.
 Môžete skúsiť aj odpočinkovú hru. Tabuľku, do ktorej budete zapisovať dobrými bodmi jeho spánkové úspechy. Pre tie, čo milujú príbehy, dodajte: „Túto tabuľku robíme pre spánkovú vílu. Raz za mesiac ťa potom odmení malým prekvapením.“
Každý je iný spáč, odpočinok ale potrebuje každý
Každé dieťatko je iné, aj ich potreba spánku. Nemusíte nútiť dieťa spinkať, ak sami vidíte, že je spokojné, plné energie a nijako nejaví známky únavy po celý deň. Odpočinok ale potrebujeme všetci. A veľa ľudí to nevie doteraz. Ak detičky naučíme aspoň raz za deň spomaliť a odpočinúť si, dáme mu veľkú výhodu do budúcnosti.
Zdroj: www.spinkajsladko.sk